Ved lægehenvist behandling yder sygesikringen tilskud til behandling og træning.
BEHANDLINGSTAKSTER – FYSIOTERAPI
Pr. 1. oktober 2025
|
TILSKUD TIL FYSIOTERAPI FRA SYGEFORSIKRINGEN “DANMARK” 2025 |
|||
|
GRUPPE 5 |
GRUPPE 1 |
GRUPPE 2 |
|
|
Første konsultation |
140 |
140 |
140 |
|
Normalbehandling |
90 |
90 |
90 |
|
Afgrænset konsultation |
65 |
65 |
65 |
|
Holdtræning maks.* |
65 |
65 |
65 |
|
*max tilskud til holdtræning i alt over 12 måneder |
650 |
1300 |
1650 |
Der kan læses mere om vilkår og regler på Sygesikringen.dk for fysioterapi og Sygeforsikringen “danmark”
Formålet med at indføre strukturerede forløb er at ensarte og styrke behandlingsforløbene ved at operationalisere kliniske retningslinjer og tilbyde evidensbaseret behandling, opsætte rammer for monitorering og målsætninger for forløb, samt i højere grad få fokus på at styrke patienternes egenhåndtering.
I klinikkerne vil du i forbindelse med din førstekonsulation og undersøgelse blive tilbudt at komme i et struktureret forløb hvis fysiotearpeuten vurderer at du vil opnå bedst resultater ved at tilgå et forløb.
Det er ikke nyt at være i forløb. I flere år har GLA:D træningen med stor succes været tilrettelagt som forløb med patientundervisning, supervision og holdtræning.
Der tilbydes strukturerede forløb til:
I de strukturerede forløb indgår systematisk monitorering med spørgeskemaer og test som beslutningsstøtte og effektmål.
Din fysioterapeut kan besvare spørgsmål og forklare dig mere om de strukturerede forløb, du kan også læse mere her.




